Čínský chocholatý pes

(Chinese Crested Dog)

 

Povaha plemene

Čínský chocholatý pes je považován za originálního a příjemného společníka. Je to veselý pes, kterého si páníček rychle oblíbí. Je bystrý a vnímavý, k cizím může být nedůvěřivý. Ke své rodině je však velmi přítulný a sdílení postele s páníčkem je u tohoto plemeno běžnou praxí. Je velmi hravý, učenlivý a inteligentní.

 

Popis čínského chocholatého psa

Čínský chocholatý pes zaujme už na první pohled svým ušlechtilým, jemným a elegantním vzhledem. Je to pes menšího vzrůstu se středně silnou až jemnou kostrou. Měří 28 až 33 cm, fenka 23 až 30 cm, hmotnost do 5 kg. Existuje ve dvou typech. Deer - jemnější, Cobby - robustnější. Má elegantní lehce protáhlou hlavu s mírným stopem a zužujícím se čumákem. Má středně velké, tmavé oči, bělmo není téměř vidět. Má silné čelisti s nůžkovým skusem. Uši jsou nízko nasazené, velké a vztyčené, mohou být holé nebo lemované srstí ("třásněmi"). Na temeni mu vyrůstá charakteristická chocholka. Má dlouhý štíhlý krk, vysoko nesený, který mu dodává ušlechtilý výraz. Čínský chocholatý pes má středně dlouhé pružné tělo, hluboký hrudník a rovný hřbet. Ocas je vysoko nasazený, při chůzi nesený vzhůru, ke konci se zužuje a zdobí jej dlouhý chochol. Přední končetiny jsou dlouhé a štíhlé, zadní jsou postavené daleko od sebe. Má tzv. zaječí tlapky, úzké a dlouhé s "ponožkami" tvořenými dlouhou srstí. Pohybuje se plynule a elegantně. Čínský chocholatý pes je proslulý především ve své neosrstěné variantě, jako tzv. naháč. Tělo naháče je pokryto příjemnou, měkkou a hladkou kůží, teplou na dotek. Zbytky srsti jsou jen na hlavě, končetinách a ocasu. U osrstěné varianty tzv. labutěnek (powder puff) je srst měkká, dlouhá a závojovitá. Zbarvení je možné jakékoli.

 

Klasifikace FCI

Podle Mezinárodní kynologická federace (FCI) je čínský chocholatý pes zařazen do skupiny IX. - Společenští psi, sekce 4 - Naháči, bez pracovní zkoušky. Oficiální zkratka pro ČR je CIN. Využíván bývá především jako společenský pes.

 

Základní péče o psa

Čínský chocholatý pes je poměrně nenáročný. Je ale choulostivý na teplo a při zimních procházkách je potřeba pořídit mu obleček. V létě u naháčů zase hrozí spálení sluníčkem, měl by se proto natírat ochranným krémem. Labutěnka vyžaduje trochu zvýšenou péči o srst. Čínského chocholatého psa si mohou pořídit i méně zkušení kynologové, je vhodný pro bydlení v městském bytě a zvládnou je i starší páníčkové. Čínský chocholatý pes je výborný společník i pro alergiky.

 

Historie plemene čínský chocholatý pes

Čínský chocholatý pes vznikl pravděpodobně genetickou mutací. V Číně byl známý už před naším letopočtem. Jeho původ není zcela jasný, jedna z hypotéz předpokládá, že pochází z afrického bezsrstého psa, kterého Číňané dalším šlechtěním zmenšili. Zachovaly se zmínky o dvou variantách - menší byl ochránce pokladů domů, tzv. svatyňový pes, větší byl využíván jako honící pes a byl často vykrmován a pojídán. V 19. století se objevil v Evropě, chovat se ale začal až v druhé polovině minulého století. Do Čech se dostali až v 90. letech.

VIDEA plemene čínský chocholatý pes

Pro videa s čínským chocholatým psem klikněte ZDE

 

FCI
Společenské a toy psi
Využití
Dekorativní psi
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Čína
Výška v kohoutku
23 - 33 cm
Hmotnost v dospělosti
4,5 kg
Věk
10 - 12 let
Délka srsti
bez srsti
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
nenáročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, pro seniory
Časová náročnost
půl dne

Čínský chocholatý pes v poradně

Čínský chocholatý pes zkušenosti uživatelů

Napsat vlastní zkušenost s plemenem Čínský chocholatý pes
  zobrazit nekvalitní recenzi se skóre -2
 • Terkina Terkina 26.07.2013 18:11:17
  Klady:
  • Veselý, chytrý a hravý pes.
  • Rád lenoší, ale taky rád sportuje - fajn pejsek třeba pro agility, turistiku - zvládá s námi chození po horách.
  • Rychle si zvykl být doma určitý čas sám, když jsme ve škole a v práci, tak spí.
  • Může se často mýt a pak není cítit, pokud to někdo nemá rád.
  • Při dobré péči a pravidelném vyčesávání po něm v bytě zůstává jen minimum chlupů.
  Zápory:
  • Je nedůvěřivý, cizí lidé na něj musí pomalu, jinak se brání.
  • Někdy je příliš závislý, nemůžu si pro něco odejít do jiné místnosti bez něj, jinak začne kňučet, štěkat.
  • Potřebuje dobrou socializaci, aby nebyl bázlivý.
  • Je to hysterka, někdy to u veterináře zvládneme vcelku dobře a jindy je to horor - na veterině říkali, že celkově číňánci jim tam často dělají scény :P
  Je to náš první pejsek a já rozhodně nelituji. Není to mistr v poslušnosti, ale dokáže se toho naučit dost a rychle. Nejvíce se upnul na mě, ale má rád celou rodinu. Hodně rád se mazlí, ale cizí lidé si napřed musí získat jeho důvěru. S jakýmkoliv pejskem by se ovšem kamarádil hned, pokud není moc divoký. Taťka má alergii na psy, ale nejsou žádné problémy, napomáhá tomu i to, že se pes může často mýt a pak je těch alergenů méně (záleží však na typu alergie). Vzhledem k tomu, že je takový opatrný, bych ho nedoporučila k úplně malým dětem, aby mu nechtěně neublížily a on nekousl. Ten náš, když se mu něco nelíbí, tak se opravdu nenechá a chňapne nebo i kousne. Někdy i ve hře, když se rozdovádí, tak mu musíme připomenout, kde jsou hranice :))
  Pomohl vám tento názor? Ano(0) Ne(0)
 • valerietunova valerietunova 05.01.2016 14:15:17
  Klady:
  • Naučí se spoustu cviků (naučí se i na fráze)
  • Miluje svého pána a také rodinu
  • Opravdu moc dobrý hlídač ( jen do bytu ven se nehodí :D)
  • Je chytrý
  • Když ho trpělivě zvykáte na cizí lidi vždy je přivítá a je na ně hodnej, má je rád
  • Ujde dlouhé trasy
  • Ale klidně zůstane ležet cele den na klíně( když ho neustále drbete :D :D :D)
  Zápory:
  • Je to prostě strašpytel: Bojí se cizích lidí, psů, náklaďáků,a hlasitých zvuků (ale jak to berete alespoň vám nepřivítá například zloděje :))
  • Je docela zmlsaný (mi už párkrát do týdne krmíme masem, na na cvičák chodím se salámem)
  • Hodně se zacuchává (labuťenka)
  • A náš nemá rád vodu a ze stojaté vody mu naskáčou boláky které jsou nepříjemné na léčení ( samozřejmě to bude individuální ale i tak to sem radši napíšu :))
  Je to můj nejlepší kamarád a pokud si ho pořídíte a budete ho milovat tak budete nejlepší přátelé ale pro lidi, kteří si stále domů berou spoustu lidí to nebude nejlepší plemeno (znám i pár číňanů co vítají přátelé s otevřenou náručí ale to je o zvykání )
  Pomohl vám tento názor? Ano(0) Ne(0)
Celkem záznamů: 13
|< << 12 >> >|


Nejlepší profily

499 profilů Čínský chocholatý pes z toho 1 profilů štěňátek


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace